Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Лист ДПС України від 30.10.2012 №4465/0/61-12/15-1415 "Про розгляд листа"

опубліковано 26 грудня 2012 о 09:57

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

 ЛИСТ

від 30.10.2012 №4465/0/61-12/15-1415

                                                                                  <…….>

Про розгляд листа

Державна податкова служба України розглянула лист <…….> щодо визначення курсових різниць від перерахунку операцій у іноземній валюті, <…….> і повідомляє.

Оподаткування операцій з розрахунками в іноземній валюті передбачено статтею 153 розділу III „Податок на прибуток підприємств” Податкового кодексу України (далі-Кодекс).

Згідно з п.п.153.1.3 п.153.1 ст.153 Кодексу визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від'ємне значення курсових різниць) –  у складі витрат платника податку.

Згідно з п.4 П(С)БО 21, курсова різниця – це різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах; монетарні статті – статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

  Підпунктом 153.1.4 пункту 153.1 статті 153 Кодексу у редакції Закону України від 24 травня 2012 №4834 - VI „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм”, який набрав чинності 01.07.2012 передбачено, у разі здійснення операцій з продажу іноземної валюти та банківських металів до складу доходів або витрат платника податку відповідно включається позитивна або від'ємна різниця між доходом від продажу та балансовою вартістю такої валюти, металів.

Статтею 13 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що датами звітного балансу є останній день кварталу, тобто: 31 березня, 30 червня, 30 вересня та 31 грудня.

Після набрання чинності Закону №4834 термін "балансова вартість іноземної валюти" для цілей цього підпункту означає вартість іноземної валюти, визначену за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, на дату звітного балансу або на дату здійснення операції залежно від того, яка дата настала пізніше.

Таким чином, якщо платник податку придбавав іноземну валюту та до кінця кварталу (до дати звітного балансу) така валюта обліковується на його рахунках, то до складу доходів або витрат платника податку включається позитивна чи від’ємна різниця між:

 курсом іноземної валюти до гривні, за яким придбавається іноземна валюта, та курсом іноземної валюти, визначеної за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти на дату такого придбання;

курсом іноземної валюти, визначеної за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти на дату такого придбання та курсом іноземної валюти, визначеної за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти на дату звітного балансу.

Якщо іноземну валюту продано до складу доходів або витрат платника податку включається позитивна чи від’ємна різниця між курсом іноземної валюти до гривні, за яким продається іноземна валюта, та курсом іноземної валюти, визначеної за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти на дату такого продажу.

Інші питання щодо порядку визначення курсових різниць від перерахунку операцій у іноземній валюті, заборгованості та  іноземної валюти висвітлені в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПС України від 05.07.2012 №574.

Слід зазначити, що узагальнююча податкова консультація - це оприлюднення позиції контролюючого органу, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих платникам податків.

 

Заступник Голови                                                                                            А.П. Ігнатов